България е 35-а сред най-богатите страни с нетни финансови активи на човек от 14 510 евро

Пари заплата разходи печалба

Скромен растеж за България. Това показва 14-ото издание на Global Wealth Report на “Алианц”, което проследява състоянието на активите и задълженията на домакинствата в близо 60 държави.

2022 г. беше слаба година за спестителите. 

Следвайки най-лошия сценарий, цените на активите повсеместно отбелязаха спад. Резултатът беше спад с 2.7% на глобалните финансови активи на домакинствата, който е най-големият след Глобалната финансова криза през 2008 г., показва анализът. 

Темповете на растеж на трите основни класа активи обаче се различават значително. Докато ценните книжа (-7.3%) и застраховките/пенсионните спестявания отбелязаха силен спад, банковите депозити отбелязаха стабилен ръст от 6 процента. 

Като цяло са загубени финансови активи на стойност 6.6 трилиона евро, а общите финансови активи възлизат на 233 трилиона евро в края на 2022 година. Спадът е най-силно изразен в Северна Америка (-6.2%), следвана от Западна Европа (-4.8%). Азия, от друга страна, с изключение на Япония, продължава да отбелязва силни темпове на растеж. Финансовите активи на Китай нараснаха, но със силно забавен темп (6.9%). Локдауните си казаха думата.

Брутните финансови активи на българските домакинства са се увеличили 

със скромните 2.6% през 2022 година. Това е далеч под рекордното предизвикано от пандемията увеличение през 2021 година (29%). 

Основен двигател бяха банковите депозити, които нараснаха с 10 процента. Класът активи “застраховки/пенсионни спестявания”, от друга страна, загуби 3 процента в стойност, докато ценните книжа не отчетоха промяна (-0.1%). 

Променящото се спестовно поведение играе важна роля в това. Докато през 2021 г. новите спестявания нараснаха и по-голямата част от тях бяха инвестирани в капиталовите пазари, през 2022 г. се завърнаха старите модели. Спестителите намалиха покупките на ценни книжа до нула (след като закупиха ценни книжа на стойност 20 милиарда евро през 2021 година) и използваха всички свежи спестявания, които намаляха с 86 на сто, за банкови депозити, които са с дял от 28 процента. 

В сравнение с предпандемичната 2019 г., финансовите активи са с 40.3 на сто по-високи, но само в номинално изражение. Приспособено към инфлацията, ръстът е намалял наполовина – с 19.2 на сто за три години. 

Растежът на пасивите остава висок  –

на ниво от 11.1 процента (10.1% за 2021 г.). Въпреки това, благодарение на високия номинален растеж, съотношението дълг/БВП спадна с 2 процентни пункта до 27.4 процента и сега е със 7 процентни пункта под пика си през 2009 година. В крайна сметка нетните финансови активи се увеличиха с едва 0.8 проценат. 

С нетни финансови активи на глава от населението от 14 510 евро България остава на 35-а позиция в класацията на най-богатите страни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст