България и Албания имат обща визия за развитието на региона

Президентите на Албания Байрам Бегай (вляво) и на България Румен Радев.

България и Албания имат обща визия за развитието на региона, основана на европейските принципи за добросъседство и сътрудничество. Като съюзници в НАТО София и Тирана споделят обща отговорност за стабилността и сигурността на региона. 

Това потвърдиха на съвместна пресконференция президентите Румен Радев и Байрам Бегай. Двамата обсъдиха в София сътрудничеството между двете държави в областта на енергетиката и икономиката, както и теми от европейския дневен ред. 

Западните Балкани са геостратегическа инвестиция за Европейския съюз и процесът на интеграция трябва да продължи, подчерта албанският президент Байрам Бегай.

“Сигурността на Европа е деликатен въпрос след руската агресия в Украйна. Важно е фокусът на Европейския съюз към Западните Балкани да продължи да бъде важен приоритет”, посочи той.  

Президентът Румен Радев потвърди подкрепата на България за европейския път на Албания. 

“Ние високо ценим реформите, които извършва Албания. През последните две години тя се превърна във водеща страна от Западните Балкани, поела по своя европейски път”, изтъкна той.

Албания участва с военнослужещи в многонационалната бойна група в България. 

“Ние високо ценим сътрудничеството в сферата сигурността и отбраната в толкова важно време за Европа и целия свят”, каза още Румен Радев.

Важни за развитието на региона са транспортната и енергийна свързаност, подчертаха двамата президенти. 

“Това е стратегически проект. Благодарен съм за лобирането на България за включването на коридор № 8 в Общоевропейските транспортни коридори”, каза президентът на Албания.  

На въпрос на БНР дали антибългарската кампания на Северна Македония при преброяването на населението в Албания, която преди шест години призна официално българското национално малцинство, ще се отрази на резултатите, албанският президент отговори, че гарантира, че преброяването е било проведено прозрачно и честно. 

“Такъв ще бъде и резултатът. Българското малцинство няма по-малко или повече права от всички албански граждани. Вярвам, че ще бъдете доволни от резултата през юни 2024 година”, допълни той. 

В отговор на журналистически въпрос Румен Радев заяви, че разширяването на ЕС трябва да зависи от собствените заслуги на всяка страна, като се изпълняват Копенхагенските критерии за членство и особено спазването на човешките права и недискриминация. „Присъединяването не трябва да се влияе от различни геополитически процеси и най-вече не бива да става заложник на вътрешнополитически борби“, посочи българският държавен глава, като изтъкна значението на ускоряване на процеса на разширяване на ЕС с фокус върху Западните Балкани.

„Мечтата и стремежът на албанците от 32 години е да станат част от ЕС и много активно работим за изпълняване на критериите“, заяви президентът Байрам Бегай и изказа благодарност към България, че страната ни е „най-добрият поддръжник“ в процеса на присъединяване на страната му. По думите на албанския държавен глава, след руската агресия в Украйна сигурността на европейския континент е много деликатен въпрос, затова е важно фокусът на ЕС към Западните Балкани да продължи да бъде основен приоритет.

„България и Албания споделят обща визия за развитието на нашия регион, основана на общите европейски принципи за добросъседство и сътрудничество, на всеобхватно регионално партньорство и на европейски приоритети и политики“, заяви президентът Радев, като допълни отговорността за сигурността и стабилността, която двете страни имат като съюзници в НАТО. Българският държавен глава отбеляза значението на сътрудничеството в сферата на отбраната и изрази висока оценка за участието на албански военнослужещи в състава на Многонационалната бойна група на територията на страната ни.

Румен Радев и Байрам Бегай откроиха добрите и приятелски двустранни отношения между България и Албания и потенциала за засилване на сътрудничеството в редица сфери от взаимен интерес. Като перспективни бяха очертани секторите на високите технологии, енергетиката, туризма, селското стопанство, засилване на контактите между малкия и средния бизнес. Според Румен Радев откриването на директна авиолиния между София и Тирана ще допринесе за засилване на партньорствата и свързаността.

Двамата президенти бяха единодушни в категоричната си подкрепа за ускорено изграждане на Коридор №8 и стратегическата роля на проекта – част от разширената транс-европейска транспортна мрежа, не само за двете ни страни, но и за целия регион.  „Вярвам, че ще полагаме още по-големи усилия, така че този коридор да бъде изграден по всички водещи европейски стандарти“, посочи Румен Радев и допълни, че реализацията на проекта ще допринесе за подобряване на икономическото развитие, на военната мобилност и на сигурността.

Президентът Радев посочи като важен аспект от развитието на двустранните отношения създаването на институционални и нормативни предпоставки за по-задълбочено сътрудничество в областта на културата, образованието и науката. Като пример за ползотворно сътрудничество в тази насока той даде операта-мюзикъл „Калас и Онасис“ с участието на български и албански артисти. Спектакълът беше представен за пръв път пред софийска публика снощи в зала 1 на НДК.

„Българското национално малцинство е свързващ мост, който укрепва нашето взаимно доверие“, заяви още президентът Румен Радев и изрази очакване отварянето на културно-информационни центрове на двете страни съответно в Тирана и София да даде позитивен импулс в развитието на двустранните отношения. Държавният глава приветства добрата организация на националното преброяване в Албания, като очаква  обективност и прозрачност при обявяването на резултатите. „Преброяването беше честен и прозрачен процес, такъв ще бъде и резултатът“, заяви от своя страна Байрам Бегай.

Официалното посещение на албанския президент у нас е кулминация на интензивния двустранен диалог на всички нива през настоящата 2023 г., когато отбелязваме 110-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Албания и България и 30-ата годишнина от подписването на двустранния Договор за приятелство и сътрудничество.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст