В ранното утро на 7 октомври 2023-а в дома си в Калифорния Джейми Мискик научава шокиращата новина за атаката на Хамас срещу Израел. Ветеранката от ЦРУ се свързва бързо с двама свои партньори – бивш лидер на американското централно командване и бивш адмирал от американския военен флот – и очертава отговор на назряващата криза, разигравайки различни сценарии за потенциалния израелски контраудар и по-широкия ефект от него. Съветите на триото ветерани не са предназначени за бившите им работодатели, а за персонала и клиентите на инвестиционната банка „Лазард“. Те провеждат онлайн брифинги за стотици служители на фирмата и подготвят изследване за ефекта от взривоопасната ситуация върху пазарите.
Това е незабавна реакция и базово запознаване с нещата, които трябва да се следят, пояснява Мискик. Тя и колегите й са сред набъбващия легион от бивши шпиони, дипломати и войници, преминали в банковия сектор. Броят на финансовите позиции, изискващи познания в областта на разузнаването, е скочил с 30% през миналата година, по данни на SSR Personnel – базирана в Обединеното кралство фирма за наемане на персонал, която помага на правителствените чиновници да си намерят работа в частния сектор. Тенденцията се засилва от все по-задълбочаващото се убеждение, че опасностите, които грозят инвеститорите, се простират далеч отвъд лихвените проценти, инфлацията и загубите от необслужвани заеми и че не трябва да се пренебрегва геополитиката в което и да било вложение, особено през тази година когато предстоят избори в десетки държави. Възможността нелоялен политик да преобърне пазарните предположения със самостоятелни действия е посочен като най-голям глобален риск в последното проучване на 500 институционални инвеститори, проведено от фондовия мениджър „Натиксис“.
През октомври 2023-а „Мастъркард“ съобщи, че е наела Джеръми Флеминг – бившят шеф на британската агенция за разузнаване, сигурност и кибер заплахи GCHO. А оттеглилият се през ноември 2021-а директор на ЦРУ Дейвид Петреус е партньор в инвестиционната компания „Колберг Кравис Робъртс енд ко.“. Бившият началник на щаба на отбраната на Великобритания сър Никълъс Патрик Картър е специален консултант на мениджъра на активи „Шрьодерс“, който е наел и бившият посланик на страната в Китай – Себастиян Уд – да ръководи фирмения бизнес в азиатския колос. Уд и генерал Картър са направили през миналата година десетки брифинги, изказвания и предавания по интернет с анализи, които фондовите мениджъри на „Шрьодерс“ не биха могли да разработят, посочва Фил Мидълтън – главен изпълнителен директор на компанията за Америка. Мидълтън твърди също, че познанията на Уд за Китай са помогнали на клиентите да вникнат по-добре в културата на страната, а работата на Картър за Близкия изток е допринесла за по-задълбочения поглед върху изненадващия начин, по който събитията влияят върху пазарите.
Сериозен мотив за навлизането във финансовия свят са парите. Един бивш високопоставен офицер от британските разузнавателни служби споделя, че заплатата му се е утроила когато се е прехвърлил в банка – повишение, което увеличава опасенията от изтичане на мозъци от двете страни на Атлантика.
Възнагражденията на разузнавачите в МИ6, тръгват от едва 37 хил. паунда, а директорът на британската агенция за външно разузнаване Ричард Мур е получавал грубо 160 хил. паунда към септември 2022-а. Новопостъпилите разследващи в ЦРУ започват с около 67 хил. щ. долара, а директорът Уилиям Бърнс взема 200 хил. долара. Докато SSR Personnel информира, че договаря заплащане в банките за бившите офицери от службите за 500 хил. брит. паунда с дългосрочни стимули, които могат да повишат значително сумата. Което прави сектора на финансовите услуги изключително привлекателен.
Всичко това не означава, че шпионите могат да решат проблемите. След като напуснат публичния сектор, те губят достъп до най-новите разузнавателни оценки и в повечето случаи не могат да осигурят подробностите, които клиентите искат, без да нарушат закона. Някои от тях се отказват защото са загубили чувството за мисия, което са имали на предишните са работни места, или защото не успяват да разберат изцяло акцента върху печалбите на всяка цена на финансовите играчи.
Не липсват и трънливи въпроси, които трябва да решават бившите шпиони. Инвеститорите са все по-разтревожени за подготовката си за какво ли не – от евентуалната победа на Доналд Тръмп на предстоящите в края на годината президентски избори в Съединените щати до ескалацията на напрежението между Вашингтон и Пекин. Конфликтът между Хамас и Израел пък безспорно е начело в дневния им ред, както и западната подкрепа за Украйна и дали Европа би могла да даде повече пари, ако американците се отдръпнат.
Всекидневната им работа обаче е по-скоро да помагат на клиентите да разберат човешките измерения и отношения в конфликтите и да предскажат какво ще последва. Например, през годините когато е оглавявал МИ6, Алекс Янгър се е борил да предотвратява терористични акции и да руши враждебни държави, като често е посещавал Афганистан и Сомалия. Откакто преди две години постъпва в лондонския офис на „Голдмън Сакс груп“ обаче той пътува по-скоро до Цюрих или Ню Йорк за размяна на информация и създаване на връзки с персонала и клиентите.
Нараства и търсенето на бивши шпиони, които да помагат на банките да повишат вътрешния контрол във връзка с глобите за милиарди долари, налагани за провинения като използването на неразрешени съобщителни услуги, пропуски да спрат прането на пари и неправомерен обмен на информация за продажбите на акции на клиенти. Алън Лоувъл, който ръководи глобалния надзор в „Ейч Ес Би Си холдингс“ след 26-годишна кариера в британското разузнаване и национална сигурност, открива противозаконно поведение, търговци измамници и пазарни манипулатори, за да защити репутацията на банката.
Напоследък финансовите компании търсят тези нови служители да им помагат да не приемат съмнителни клиенти – задача с повишена трудност в условията на множество санкции и режими, наложени след нахлуването на Русия в Украйна.