Необходимите действия във връзка с разширяването на Столичния околовръстен път между бул. „България“ и автомагистрала „Струма“ обсъдиха на среща служебният регионален министър Виолета Коритарова и кметът на София Васил Терзиев. В нея участваха още заместник-министър Веселина Терзийска, председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Йордан Вълчев, началникът на кабинета Кирил Габеров, заместник-кметът на Столичната община Иван Василев и експерти.
„Темата е важна и за МРРБ, и за Столична община, и ми се иска в макар и краткия хоризонт на служебния кабинет да сме дали старт на същинската работа по проектиране и изграждане на последния участък от околовръстния път, който е толкова важен за града“, каза Коритарова. Има предвидени средства и готовност да се започне с процедурите, допълни тя. И обърна внимание, че решението за градоустройството в тази част от София, през която минава трасето, трябва да бъде взето съвместно от Агенция „Пътна инфраструктура“ и Столичната община. За целта е предложено създаването на междуведомствена работна група, която да разгледа вариантите за разширяването пътя. Трасето е последното от околовръстното шосе на София, което е останало не модернизирано. За него има изработени два варианта – от Столична община и от представители на Сдружение „За Княжево“.
„Инициативният комитет „За Княжево“ работиха по темата и предлагам да чуем, и общественото мнение, за да намерим най-доброто решение“, посочи още министърът.
„За нас е важно да се намери правилното дългосрочно решение за града. Затова за всяко нещо се водим от целесъобразността“, отбеляза кметът Терзиев. И се ангажира в кратък срок да бъдат определени представителите, които ще координират действията в работната група от страна на Столичната община.
„Свързаността е изключителен приоритет“, изтъкна Терзиев и постави въпроса за безконфликтно пресичане на Столичния околовръстен път в района на Казичене от пешеходци, така че да не се затруднява автомобилният трафик.
По време на срещата бяха обсъдени възможни варианти. Крайното решение ще бъде от междуведомствената работна група, която ще дискутира и други общи въпроси по отношение на пътната инфраструктура на София.
Бяха подписани и 12 споразумения за обекти на обща стойност близо 2 млн. лева, които ще се финансират със средства от държавния бюджет по Инвестиционната програма за общински проекти. По програмата до момента МРРБ и Столична община са сключили други 19 споразумения на обща стойност 50,5 млн. лева. По време на разговора стана ясно, че общината има готовност да подаде и останалите заявени за финансиране от бюджета обекти до края на месеца.
По време на разговора бяха обсъдени и проектите за повишаване на енергийната ефективност на многофамилни жилищни сгради. Директорът на дирекция „Жилищна политика“ в МРРБ Добромир Василев, който също участва в срещата, напомни, че в подписаните в края на 2023 година споразумения за трансфер на средства за завършване на саниране на последните блокове от Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради са заложени срокове. Според тях договорите с изпълнители трябва да бъдат сключени до една година от подписването на споразумения, а строително-монтажните работи да бъдат изпълнени до края на 2025 година.