Гигантите от Уолстрийт „Джей Пи Морган Чейз“, „Мидзухо“ и „Банк ъф Америка“ са били най-едрите финансисти на сектора на изкопаемите горива през миналата година, показва анализ на природозащитни организации. Те са изчислили, че най-големите световни банки са предоставили общо 6.9 трлн. щ. долара на бранша през осемте години след подписването на Парижкото споразумение за климата.
Петнадесетото издание на годишния доклад, подготвено от коалиция на групи за опазване на околната среда и координирано от Rainforest Action Network (RAN), констатира, че 60-е най-мощни кредитни институции на глобуса са осигурили на фирмите, произвеждащи изкопаеми горива, около 705 млрд. долара само през 2023 година. Цялостната тенденция за миналата година показва спад на финансирането, свързано с генерирането на електроенергия от природен газ, добива на арктически суров петрол и газ, изпомпването на черно злато от големи водни дълбочини и газови проекти, и ръст на средствата за бизнеса, свързан с втечнен природен газ.
„Джей Пи Моргън Чейз“ е предоставил 40.8 млрд. щ. долара на фирми от сектора за изкопаеми горива през 2023-а, което превръща акулата от Уолстрийт във водещ кредитор на бранша както през миналата година, така и за периода след Парижкото споразумение.
Международната агенция по енергетика посочи преди три години, че ако светът иска да постигне нулеви емисии до 2050-а, не трябва да има разкриване на нови обекти за суров петрол, природен газ и въглища. И по този признак, най-едрият финансист на фирмите, разширяващи и разработващи проекти за тези суровини през 2023-а, е бил „Джей Пи Морган Чейз“, а „Ситигруп“ е била лидер в периода след Париж, въпреки че кредитирането й е намаляло през последните две години.
„Джей Пи Морган“ потвърждава, че е най-едрият световен кредитор, но както на традиционните фирми, така и на онези за чиста енергия. И обещава през тази година да обяви финансовия дял на кредитираните от него дружества с ниски въглеродни емисии в сравнение с този на замърсителите, което е изискването на офиса на главния финансов директор и одитор на Ню Йорк. „Банк ъф Америка“ също набляга на съотношението на размера на отпуснатите заеми за чиста енергия срещу изкопаемите горива и твърди, че е водеща сред американските си партньори на тази база.
В доклада на RAN обаче се подчертава, че някои банки са отстъпили от зелените мерки, между които е и „Банк ъф Америка“, която е отказала да изключи от финансиране сондажите в Арктика и въглищата за отопление и за тецовете.
„Ситигруп“ твърди, че е ангажирана с глобалния енергиен преход към нисковъглеродна икономика и подкрепя клиентите, които се „декарбонизират“, но същевременно отговаря и на нуждата „за енергийна сигурност, достъпност и надеждност“. От 2020-а насам тя е отпуснала 441 млрд. щ. долара от целевите 1 трлн. долара за устойчиво финансиране и отчита напредък в прехода към нетни нулеви емисии в годишния си доклад.
Китайските банки са имали доминираща роля във финансирането на въглища за бита и за промишлеността през 2023-а, показва изследването на RAN, докато канадските им конкуренти са начело в кредитирането на петрол от катранени пясъци. Японската „Мидзухо“ пък е уличена, че е увеличила заемите за изграждане на газова инфраструктура за метан, в съответствие с политиката на правителството на страната.
В Европа „Барклис“ оглавява списъка на най-едрите финансисти на сектора на изкопаемите горива както през 2023-а, така и през годините след подписването на Парижкото споразумение за климата. Британската банка обаче си е поставила за цел да предостави кредити в размер на 1 трлн. щ. долара за устойчиво финансиране и преход към зелена енергия до 2030-а. Което ще стане основно с „диверсифициране на енергийните компании, инвестиращи в нисковъглеродни източници и с по-строг контрол върху онези, които разработват нови петролни и газови проекти“. Според вътрешни данни, финансираните от „Барклис“ емисии на енергийния сектор са били редуцирани с 44% между 2020-а и 2023-а, което надхвърля целевото равнище за 2030-а. Британската банка обръща също внимание на на методологията, използвана в последния доклад на RAN.