Търговците започнаха да се изтеглят скоростно от еврото заради трупащите се спекулации, че Европейската централна банка ще се сблъска със сериозни проблеми при по-нататъшното затягане на паричната политика на еврозоната въпреки колебаещата се далеч над целевите стойности инфлация в общността. Публикуваните на 31 август данни за блока на еврото показват, че през август инфлационният натиск е престанал да отслабва, но въпреки това инвеститорите клонят към предположението, че възходящият лихвен цикъл е към края си. След поредицата слаби икономически показатели и коментарите на члена на изпълнителния борд на ЕЦБ – Изабел Шнабел, за бедствената стопанска перспектива, пазарните играчи по-скоро очакват лихвена пауза на септемврийското съвещание на банкерите.
Тревогата, че еврозоната се е запътила към дефлация – комбинация от слаба икономическа активност и висока инфлация – мотивира много еврооптимисти да капитулират и да започнат да продават единната европейска валута. В ранния следобед на 31 август тя поевтиня до 1.0865 щ. долара, с което загубите й спрямо юлските върхови котировки достигнаха почти 4 процента.
Валутните анализатори вече започват да понижават средните си прогнози за еврото за първи път от шест месеца насам. Стратези на „Бенк ъф Америка“ и „Джей Пи моргън Чейз“ очакват то да падне до 1.05 долара – равнище, което за последен път бе достигнато през март по време на банковата криза. „БНП Париба асет мениджмънт“ пък предвижда дори 1.02 долара за едно евро.
„Икономиката (на еврозоната) определено отслабва, но базовата инфлация остава непроменена и ако досегашната стопанска слабост не е достатъчна, за да я понижи, то икономиката трябва да се свие дори още“, коментира Атанасиос Вамвакидис – шеф на валутната стратегия на „Бенк ъф Америка“. Това, според него, е основната тревога за еврото.
През януари, когато инфлацията беше достигнала върховата си двуцифрена стойност от малко над 10% и възходящият лихвен цикъл на ЕЦБ се движеше на пълни обороти, някои анализатори повярваха във възходящия потенциал на единната европейска парична единица. Хеджингови фондове и институционални инвеститори държат дълги позиции в евро от почти година, които помогнаха на валутата да се възстанови стабилно от най-ниските си котировки за последните две десетилетия, докоснати в последното тримесечие на 2022-а.
В момента перспективата е доста по-неясна. Ръстът на потребителските цени е отслабнал съществено, но, по последни данни, инфлацията е доста напомпана и е започнала отново да се ускорява във Франция и Испания. същевременно, слабите данни за активността от миналата седмица подсказват, че увеличенията на лихвените проценти най-накрая започва да влияе върху широката икономика. При този сценарий пазарните играчи започват да се питат дали пък нямат прекалено големи позиции в евро.
Експертите очакват затягането на паричната политика да приключи с върховите 4% до края на годината, но с пауза през септември. Докато привържениците за лихвено увеличение през идния месец са под 33 процента.
Анализаторите пък коригират валутните си прогнози като усреднената стойност от последната анкета на агенция „Блумбърг“ е 1.10 щ. долара за едно евро до края на годината срещу 1.12 долара за едно евро седмица по-рано. От гледна точка на техническия анализ индикаторите са омекнали и се очакват още загуби.
Натискът върху еврозоната се засилва от тлеещата икономическа криза в Китай – доста по-едър търговски партньор на блока от Съединените щати. Охлаждащото се търсене на китайците може да свие износа от Германия и от други държави на общността. Предвид противоположните икономически перспективи за Европа и Щатите, портфейлният мениджър на „БНП Париба асет мениджмънт“ Петер Васало допуска, че еврото може да падне дори в близост до 1.02 щ. долара.