Две полски банки са спрели продажбата на ипотеки с плаващи лихви и на практика са „заковали“ максималните лихвени проценти – поредното предизвикателство пред полските собственици на жилища.
„БНП Париба банк Полска“ – шестата по размер на активите в страната“ – обяви през седмицата „временна забрана“ на заемите с променлива лихва и вместо тях ще продава само ипотеки, чиито лихвени проценти са фиксирани за пет или десет години. „Ай Ен Джи банк Сласки“ – четвърта по активи в Полша – въведе същата мярка през декември 2022-а.
Полските ипотечни лихви са сред най-високите в Европейския съюз (9.42%) след като Народови банк Полски проведе най-агресивното в историята затягане на паричната политика, за да овладее препускащата инфлация. Потребителите обаче може и да не паднат в капана на тези високи лихвени равнища, защото финансовите разходи ще започнат да намаляват.
След като официалните лихвени проценти скочиха с 665 базови пункта за по-малко от година, плащанията по някои заеми нараснаха двойно и продажбите на нови жилищни кредити паднаха с почти 50% през 2022-а. За да облекчи товара, правителството на полския премиер Матеуш Моравецки предложи ипотечен мораториум, който ще остане в сила през 2023-а.
В момента пазарните цени предполагат, че първата лихвена редукция ще стане към края на тази година. „ПКО Банк Полски“ – очаква централните банкери да орежат лихвите с 50 базови пункта. Засега най-големият полски кредитор не е коментирал плановете си за ипотеките с променливи лихви.
Натоварените с повишаващите се лихвени проценти поляци започнаха да преминават към заеми с фиксирани лихвени равнища или дори да искат да трансформират съществуващите си ипотеки от контракти с променливи лихви. В резултат, делът на този вид кредити от новите сделки е паднал до около 50% през 2022-а след като през последните повече от 10 години е бил доминиращ финансов контракт, по данни на Европейската централна банка. Въпросните фиксирани лихвени стойности обаче могат да се окажат клопка за местните жилищни длъжници, мнозинството от които са купили деноминирани в швейцарски франкове заеми преди кризата.
Ипотеки с променливи лихви вероятно ще продължат да се предлагат, но на по-малка група потребители, които могат да управляват риска, посочват банкови анализатори. И БНП и „Ай Ен Джи“ твърдят, че ще възстановят продажбите на този вид жилищни заеми след като Варшава приеме нов междубанков кредитен индекс – процес, който ще се осъществи през идните две години. Банките не дават конкретна времева рамка кога ще разширят отново ипотечното предлагане.